Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, a afirmat că banii acordați de către Executiv vor fi utilizați pentru modernizarea infrastructurii, servicii publice și proiecte concrete pentru oameni, transmite Ultimelestiri.md cu referire la moldpres.md.
„Bugetul cumulat al acestor localități este de aproximativ 70 de milioane de lei, iar Guvernul va oferi un stimulent de dezvoltare de încă 41 de milioane de lei. Asta înseamnă mai mulți bani pentru drumuri, infrastructură, servicii publice și proiecte concrete pentru oameni. Am discutat despre prioritățile noii primării și pașii următori în care Guvernul va fi alături. Am văzut implicare, interes și dorință de a merge înainte”, a afirmat Alexei Buzu.
Potrivit celor mai recente informații prezentate de autorități, până în prezent, circa 790 de primării din țară sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară.
La sfârșitul lunii ianuarie, Guvernul a anunțat lansarea procesului de pregătire a reformei administrației publice locale, parte a eforturilor de modernizare a administrației și de îmbunătățire a serviciilor publice. Ulterior, autoritățile au organizat consultări publice ample, în urma cărora a fost prezentat conceptul reformei.
Recent, Parlamentul a aprobat modificări legislative care simplifică și îmbunătățesc procesul de amalgamare voluntară a unităților administrativ-teritoriale.
Potrivit autorităților, schimbările au fost elaborate după consultări la care au participat peste 4.500 de primari și cetățeni. În prezent, la nivel național au fost aprobate peste 400 de decizii de inițiere a procesului de amalgamare voluntară.
