Potrivit unui comunicat, în ședință au fost identificate soluții rapide pentru evitarea tergiversării examinării cauzelor aflate pe rolul instanței de apel și respectării accesului cetățenilor la justiție, accentuând necesitatea menținerii calității actelor judecătorești, în pofida numărului mare de cauze desemnate fiecărui judecător, transmite Ultimelestiri.md.
Astfel, au fost identificate soluții administrative cu privire la depășirea acestei situații, ce implică necesitatea avansării propunerilor grupurilor de lucru de modificare a legislației procesual penale și civile.
Președinții interimari ai Curții Supreme de Justiție și ai Curții de Apel Chișinău au relatat despre necesitatea urgentării suplinirii posturilor vacante de judecător în instanțele pe care le reprezintă, fie ca urmare a desfășurării concursului, fie prin transfer temporar sau permanent în instanțele de apel.
Mai mult, membrii CSM au constatat necesitatea anunțării unor noi concursuri pentru selecția unor judecători pentru transferul temporar sau permanent la curțile de apel, în condițiile in care concursurile demarate în luna februarie 2024 s-au soldat cu un număr mare de cereri, însă insuficient ca să răspundă numărului actual de demisii ale judecătorilor din Curtea de Apel Chișinău.
Astfel, se impune anunțarea unor noi concursuri, fapt ce se va produce în termene restrânse.
O altă soluție identificată în cadrul întrunirii a fost abordarea, în cadrul grupurilor de lucru, a definitivării propunerilor de modificare a cadrului legal și celui conex de procedură.
În final, președintele interimar al CSM, Sergiu Caraman, a reiterat importanța menținerii unui dialog continuu în interiorul sistemului judecătoresc și necesitatea abordării eficiente a provocărilor, pentru identificarea rapidă a unor soluții viabile și constructive. Președintele interimar al CSM și-a exprimat, de asemenea, deschiderea membrilor CSM spre comunicare, în special, în contextul multiplelor provocări atestate în prezent în sistemul judecătoresc ca urmare a amplei agende de transformare.
Ultimelestiri.md amintește că cererile de demisie a mai multor judecători de la Curtea de Apel Chișinău au fost admise, astăzi, în cadrul ședinței CSM. Astfel, instanța rămâne fără 20 de magistrați.
Reamintim că Comisia Vetting a anunțat că din cei 40 de judecători de la Curtea de Apel Chișinău, notificați despre începerea evaluării lor externe, 20 au depus formularele completate de Declarația de avere și interese personale pentru ultimii cinci ani, Declarația privind lista persoanelor apropiate din sistemul judiciar, al Procuraturii și din serviciul public, dar și Chestionarul de etică.
Reamintim că 17 judecători de la Curtea de Apel Chișinău, aproape jumătate din componența instanței, au depus cererile pe masă. Acestea urmează a fi examinate marți, 7 mai, la Consiliul Superior al Magistraturii. Printre cei care au decis să plece din sistem sunt nume cunoscute – Liubovi Brânza, Sergiu Arnaut sau Viorica Mihăila. „Acest fenomen ar fi legat de procedura de Vetting”, a comentat președintele interimar al CSM, Sergiu Caraman.
