Anunțul a fost făcut de primarul Capitalei, Ion Ceban, care a menționat că va iniția o petiție în acest sens, transmite Ultimelestiri.md.
Totodată, acesta a ieșit la tablă pentru a explica printr-o schemă cum se repartizează resursele financiare.
„Noi contribuim cu 23 de miliarde de lei la bugetul de stat. Asta este practic cea mai mare parte a bugetului național, ce primim noi, Chișinăul, de la stat? 2,8 miliarde de lei plus transferuri cu destinație specială, adică 13% din ceea cu ce contribuim noi”, a explicat Ceban.
Edilul a acuzat în acest context conducerea țării de faptul că „fură din buzunarul cetățenilor. Ei ne transferă o sumă mizeră, iau tot și ne dau nouă practic nimic”.
Din acest motiv edilul a venit cu inițiativa de a păstra 50% din suma cu care contribuie la bugetul statului.
„Pregătim o petiție pe care o să vrem să o semneze minimum 10 mii de chișinăuieni. (…) Propun să fie 50 la sută din aceste 23 miliarde de lei. Lăsați-le municipiului și nu ne trebuie niciun bănuț de la voi în plus. Noi vom construi spitale, școli. (…) E normal să fie așa, pentru că nu există Capitală mai discriminată decât Chișinăul. Vă invit să facem un front comun, să semnăm această petiție. Cred că este corect să rămână măcar 50 la sută pentru chișinăuieni, iar alte 50% să se ducă pentru menținerea situației din țară”, a declarat Ion Ceban.

Un comentariu
Pingback: Cine și cui datorează: Ceban vrea mai mulți bani în bugetul local - Ultimele ştiri din Moldova