Vicepremierul a subliniat că ritmul de creștere economică din 2025 depășește estimările inițiale ale instituțiilor internaționale, ajungând la 3%, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
„Nu suntem în criză economică. În 2025, pentru 11 luni, sunt cifre confirmate deja, avem o creștere de 2,7%. În 12 luni vom avea aproximativ 3% creștere economică. Este mai mult decât erau prognozele noastre, ale Băncii Mondiale, ale FMI și UE. Am început anul 2025 cu o creștere economică de 0,5% și am terminat anul cu 3%. În 2025 s-a revigorat economia”, a explicat Eugeniu Osmochescu în cadrul emisiunii „Cutia Neagră” de la TV8.
Potrivit lui, majorarea semnificativă a investițiilor reflectă încrederea tot mai mare a mediului de afaceri în stabilitatea și potențialul economiei moldovenești.
„Investițiile au crescut cu 22%. A crescut producția, ceea ce este foarte important. Pentru că vorbim de trecerea de la o economie de consum la o economie de producere și inovație. Investițiile au crescut pentru că a crescut credibilitatea investitorilor în raport cu Republica Moldova, e vorba atât de investitorii interni, cât și cei străini”, a declarat ministrul dezvoltării economice.
Potrivit vicepremierului, aceste tendințe pozitive creează premise favorabile pentru menținerea unui ritm de creștere și în anii următori, cu accent pe digitalizare și susținerea mediului de afaceri.
