Deși săptămâna trecută, Vadim Krasnoselski revenea de la Moscova și anunța glorios că gazul „umanitar”, pe care l-ar fi obținut de la Kremlin în timpul negocierilor, ar urma să ajungă în regiunea transnistreană peste câteva zile, se pare că acest lucru nu se va întâmpla, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
În ciuda promisiunilor, Gazprom nu a rezervat nici de această dată tranzitul prin gazoductele din România și Bulgaria, unicele opțiuni rămase după ce Ucraina a sistat tranzitul prin gazoductul său. La fel s-a întâmplat și în luna decembrie a anului trecut cu gazul pe care concernul rus este obligat să îl livreze conform contractului încheiat cu Moldovagaz, valabil până în 2026.
Autoritățile de la Chișinău spun că sunt în continuare deschise să ofere suport logistic pentru malul stâng pentru achiziționarea gazului de la bursa europeană prin intermediul Moldovagaz.
„Există un mecanism care de fapt l-am propus noi încă în luna decembrie cum pot fi achiziționate gaze naturale. Acum ne-am întors exact la ce am propus, desigur sunt aspecte care trebuie examinate, în primul rând achitarea, proveniența banilor și autoritățile examinează acum acest subiect”, a punctat secretarul de stat al Ministerului Energiei, Constantin Borosan.
Citește mai departe pe tv8.md.
