„Înconjurat de roboți umanoizi care dansează pe o scenă scăldată în lumină roz și albastră” și întâmpinat cu aplauze entuziaste la birourile Tesla din Austin, Elon Musk le-a mulțumit acționarilor pentru că au votat în proporție de 75% în favoarea pachetului său de compensații financiare, transmite Ultimelestiri.md cu referire la mold-street.com.
Dacă Musk face bani, și investitorii companiei vor face la fel
Premiul integral, în valoare de aproximativ un trilion de dolari, este condiționat de creșterea valorii producătorului de vehicule electrice de la aproximativ 1,5 trilioane de dolari la 8,5 trilioane de dolari de către Musk. Planul prevede extinderea vastă a evaluării companiei pe piața bursieră și vânzarea a un milion de roboți umanoizi şi este este structurat astfel încât, dacă Musk face bani, și investitorii companiei ar face la fel.
Decizia era așteptată, notează The Economist, care aminteşte că la începutul acestei săptămâni, fondul suveran norvegian, unul dintre cei mai mari investitori ai Tesla, a declarat că se va opune plății. S-au opus vehement mega pachetului salarial, şi alţi investitori spunând că acest pas ar concentra prea multă bogăție și putere corporativă în mâinile unei singure persoane.
Acest pachet i-ar putea aduce 1 trilion de dolari, devenind primul miliardar din istorie. „Suntem pe cale să începem nu un nou capitol în viitorul Tesla, ci o carte complet nouă”, a declarat CEO-ul. „Ceea ce vreau să spun este: nu vă vindeți acțiunile Tesla!”, scrie Courrier International.
Participarea sa la companie ar crește de la puțin sub 15% la 25% în termen de zece ani. Pachetul, explică CNBC, este împărțit în douăsprezece tranșe de acțiuni care îi vor fi acordate de fiecare dată când este atins unul dintre obiectivele stabilite.
Pentru a spera să primească întreaga compensație de 1 trilion de dolari, Elon Musk se confruntă cu provocări ambițioase, cum ar fi livrarea a un milion de roboți Optimus – încă nedisponibili pe piață – sau vânzarea a 10 milioane de abonamente la funcția Autopilot de la Tesla.
Votul a avut loc „într-un moment delicat” pentru producătorul auto. Vânzările sunt în scădere, imaginea mărcii a avut de suferit din cauza implicării lui Musk cu DOGE în administrația Trump, iar subvențiile federale pentru vehiculele electrice se termină. Dar cel mai bogat om din lume își păstrează în mod clar încrederea acționarilor. Cu el la conducere, prețul acțiunilor a crescut vertiginos de la listarea la bursă a Tesla din iunie 2010.
Musk și conducerea Tesla au „lăsat deoparte aceste probleme”, observă CNN. Compania „își mută afacerea de la vânzarea de vehicule electrice la vânzarea de mașini autonome, inclusiv o flotă de robotaxiuri, precum și roboți umanoizi”. Imaginea unui robot, nu a unei mașini, a ocupat ecranul din spatele CEO-ului mărcii în timpul discursului său. O ilustrare a unui „pariu pe roboți și inteligență artificială”, explică CNN.
Musk şi „teroriștii corporativi”
Banii nu sunt motivația principală a antreprenorului. El spune că își dorește în principal mai mult control asupra companiei.
„Votul la adunarea generală a fost precedat de o campanie agresivă a lui Musk și Tesla. Musk a amenințat deschis că va demisiona”, notează Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Spre deosebire de practica sa obișnuită, Tesla a plasat și reclame pentru a promova pachetul de compensații, în special pe platforma X, care aparține lui Musk”, adaugă ziarul german.
Acționarii, precum fondul suveran de investiții norvegian, avertizaseră că vor vota împotriva acestuia. Glass Lewis și ISS Stoxx se opuseseră chiar vehement acestui nivel de compensații, pe care îl considerau excesiv.
Musk i-a numit „teroriști corporativi”, relatează El Mundo. Cotidianul spaniol notează, de asemenea, că „pentru a evita probleme viitoare pentru CEO, acționarii au votat pentru mutarea sediului lor în Texas, deoarece o lege a statului le permitea să blocheze cererile acționarilor care dețin mai puțin de 3% din companie.
Întrucât doar o mână de fonduri de investiții îndeplinesc acest prag, nu vor exista dispute privind compensațiile, așa cum s-a întâmplat într-un caz anterior în care acționarii nemulțumiți au invocat legea din Delaware.”
Washington Post afirmă că „într-o eră a creșterii vertiginos a salariilor CEO, recompensa este fără precedent”. Ziarul observă, însă, că ne putem aștepta la mai multe tranzacții de acest fel într-o „eră a startup-urilor conduse de fondatori”.
Știrea din această săptămână, odată cu alegerea lui Zohran Mamdani (cu vederi de stânga), ca primar la New York, pentru a conduce orașul care găzduiește Wall Street, îl determină pe New York Times să compare cele două situații, oferind „lecții radical diferite”.
„Dacă alegătorii din New York credeau că clasa miliardarilor le face viața inaccesibilă, așteptați până când democrații candidează împotriva clasei trilionarilor”, a spus un oficial democrat, citat de cotidianul american.
