„Până nu vor fi furnizate probe concrete, nu vom da nicio explicație, deoarece aceste acuzații sunt nefondate. Această situație amintește foarte mult de incidentul din noiembrie anul trecut, când o rachetă a căzut pe teritoriul polonez și a ucis două persoane. Apoi au încercat să dea vina și pe partea rusă pentru acest incident. Ulterior s-a dovedit că racheta a fost trasă de armata ucraineană”, a declarat Ordas, transmite Ultimelestiri.md cu referire la newsmaker.md.
Amintim că autoritățile poloneze au raportat pe 29 decembrie că „un obiect neidentificat” a zburat în spațiul aerian al țării. Mai târziu, șeful Statului Major Polonez a spus că „totul indică” că era o rachetă rusească. Potrivit autorităților poloneze, racheta a zburat la 40 de kilometri adâncime în țară și a stat în spațiul aerian polonez timp de trei minute. După ce și-a schimbat cursul, s-a întors pe cerul Ucrainei și a fost doborâtă de apărarea aeriană acolo.
În seara zilei de 29 decembrie, Ministerul polonez de Externe i-a înmânat lui Ordas o notă prin care i-a cerut explicații pentru ceea ce s-a întâmplat. După aceasta, departamentul a promis un „răspuns mai sever”, dacă astfel de incidente se vor mai repetata
