„Săptămâna viitoare, pe data de 10 iulie, avem prima sesiune de screening bilateral. Am primit calendar imediat după Conferința interguvernamentală. Prima sesiune va dura două zile, la 10 și 11 iulie. De obicei, toate delegațiile țărilor candidate merg la Bruxelles, noi avem marea onoare să vină Comisia Europeană la Chișinău. Este prima dată în istorie. Noi am încercat ceva nou, în așa fel încât colegii din Comisia Europeană să poată să ne cunoască nu doar prin legislație, dar și prin felul nostru de a fi, cum reușim să organizăm acest screening la noi acasă”, a declarat Cristina Gherasimov, transmite Ultimelestiri.md cu referire la moldova1.md.
Oficialul a menționat că autoritățile de la Chișinău vor acoperi capitolul ce ține de achiziții publice, acesta fiind din clusterul valorilor fundamentale, primul capitol cu care vor începe negocierile.
„Totul depinde noi. Noi ne-am propus un termen real – 2030, să fim pregătiți pe intern. Nu este vorba doar de noi să fim pregătiți, dar și UE. Din partea noastră suntem ferm angajați să fim gata pentru aderare, pentru 2030”, a spus Cristina Gherasimov.
În medie, în următorii ani, Republica Moldova ar trebui să armonizeze cu legislația europeană circa 2.000-2.500 de acte.
