„Ziua de ieri a alegerilor a fost pentru noi o încercare importantă. Partidul Alianța „Moldovenii” nu a intrat în Parlament, dar a câștigat încrederea a mii de oameni care au votat pentru noi. Ați făcut alegerea în favoarea unei Moldove puternice și fericite. În favoarea unei țări în care economia crește, legea și dreptatea nu sunt cuvinte goale, în care bătrânii nu se tem de viitor, iar copiii se pot mândri că s-au născut aici”, au menționat membrii formațiunii, transmite Ultimelestiri.md.
Alianța Moldovenii a afirmat că a acumulat o experiență electorală serioasă, care o va face pe viitor mai puternică. Totodată, partidul anunță că va lucra în continuare pentru țara noastră și a mulțumit cetățenilor pentru încrederea oferită.
„Data viitoare ne vom întoarce mai puternici, mai organizați și mai pregătiți să vă apărăm interesele. Mulțumim tuturor celor care au crezut în noi! Voturile voastre nu sunt doar cifre în procesul-verbal final. Ele înseamnă încredere, responsabilitate și un viitor pentru care merită să luptăm”, au comunicat membrii Alianței.
În context, formațiunea a atenționat că va verifica și va critica constructiv acțiunile de dezvoltare economică a Moldovei.
Amintim că, pe 28 septembrie 2025, în Republica Moldova s-au desfășurat alegeri parlamentare. Potrivit rezultatelor finale, Partidul Alianța Moldovenii a acumulat 3.511 voturi.
