2021: Bani aduși din Ucraina și donații fictive
Potrivit sentinței, Evghenia Guțul, în perioada octombrie – decembrie 2021, în cadrul campaniei electorale din 21 noiembrie 2021, pentru alegerile locale noi la funcția de primar al mun. Bălţi, a activat în calitate de manager în cadrul Departamentului de Monitorizare, Planificare şi Control al Partidului Politic „Şor”, fiind responsabilă de evidenţa organizaţiilor teritoriale ale partidului din raioanele Glodeni, Ştefan-Vodă, Taraclia şi Basarabeasca, transmite Ultimelestiri.md.
Procurorii susțin că Guțul a acceptat cu bună știință fonduri ilegale pentru campania Marinei Tauber, candidata Partidului „Șor” la primăria Bălți, știind că aceste fonduri proveneau de la un grup criminal organizat.
În perioada octombrie – decembrie 2021, Guțul a efectuat mai multe curse organizate în Ucraina, unde, împreună cu alți angajați din cadrul Departamentului de Monitorizare, Planificare şi Control al Partidului Politic „Şor”, a recepționat mijloace bănești ilicite din partea unor membri neidentificați ai grupului criminal organizat condus de Ilan Şor, în proporții deosebit de mari, fiecare transportând câte 7.000 de dolari SUA.
După trei deplasări, în țară ar fi fost aduși, în total, 70 de mii de dolari, echivalentul a peste 1,2 milioane de lei.
În scopul ascunderii finanțării concurentului electoral Marina Tauber din partea grupului criminal organizat condus de Ilan Şor, Evghenia Guțul ar fi dat indicații președinților de oficii teritoriale să aranjeze donații fictive, pentru a atribui un caracter aparent legal mijloacelor financiare parvenite de la Ilan Șor.
2022: Bani aduși din Ucraina și România
De asemenea, pe parcursul lunii februarie 2022, Guțul a efectuat 3 curse organizate în Ucraina şi România, împreună cu Condraţcaia Adriana și alte persoane identificate, prin punctul de trecere a frontierei de stat Palanca – Maiaki – Udobnoe și Leușeni – Albița, de unde au recepţionat mijloace băneşti ilicite de la un membru neidentificat al grupului criminal organizat condus de Ilan Şor, în sumă totală de 84.000 de dolari SUA, care au fost repartizați fiecărui pasager în sume a câte 7.000 de dolari SUA.
Sentința relevă că, împreună cu Guțul, ar fi acționat persoane cheie din anturajul lui Șor, inclusiv un fost șef al Serviciului Vamal, un fost deputat, foști ofițeri anticorupție, dar și angajați ai companiei „Magazine Sociale”.
Conform anchetei, Evghenia Guțul ar fi introdus atunci în țară 21 de mii de dolari, ceea ce ar însemna circa 376 de mii de lei.
2022: Proteste plătite
În perioada de timp cuprinsă între 23 august 2022 – 20 septembrie 2022, Guțul ar fi contribuit la racolarea persoanelor pentru participarea la protestele organizate de Partidul Politic „Şor” în faţa instituţiilor publice din mun. Chişinău, remunerarea acestor participanți cu sume ce variau între 300 și 400 de lei şi achitarea transportului tur – retur din raioanele de domiciliu.
În această perioadă, conform sentinței, peste 19 mii de participanți ar fi fost plătiți din bani proveniți din surse ilicite. Asta înseamnă aproape 37 de milioane de lei oferiți așa-zișilor protestatari.
Totodată, Evghenia Guțul ar fi primit de la şefa Departamentului planificare, monitorizare şi control al Partidului Politic „Şor”, Gălescu Cristina, suma de 60.000 de lei, cunoscând proveniența ilicită a acestor bani.
Amintim că bașcanul Găgăuziei, Evghenia Guțul, a fost condamnată la 7 ani de închisoare pentru complicitate la finanțarea ilegală a fostului Partid „Șor” și acceptarea finanțării ilegale a formațiunii în valoare de aproximativ 42,5 milioane de lei. În același dosar figurează și secretarul oficiului central al fostului Partid „Șor”, Svetlana Popan, care a fost condamnată la 6 ani de închisoare.
