Candidații care nu au trecut în turul doi au transmis mesaje de mulțumire alegătorilor și și-au prezentat opțiunea pentru turul doi, transmite Ultimelestiri.md cu referire la moldova1.md.
Tudor Ulianovschi și Renato Usatîi au adoptat o poziție neutră și au îndemnat la vot fără a indica un anumit candidat. Ulianovschi a subliniat nevoia de lideri proeuropeni autentici, în timp ce Usatîi a lăsat decizia în mâinile alegătorilor. Acesta a precizat că cetățenii trebuie să își exercite dreptul de vot conform propriilor convingeri.
Într-un mesaj similar, Irina Vlah, Ion Chicu, și Vasile Tarlev au îndemnat alegătorii să voteze „împotriva” Maiei Sandu, fără a-și anunța susținerea pentru Stoianoglo.
Andrei Năstase a îndemnat cetățenii să iasă la vot pe 3 noiembrie, fără a-și anunța susținerea pentru un candidat anume. Acesta îndeamnă alegătorii să voteze pentru viitorul copiilor, nu pentru politicieni.
Octavian Țîcu a susținut în mod deschis direcția proeuropeană a Maiei Sandu, argumentând că aceasta este unica alternativă pentru a menține cursul integrării europene. Țîcu a menționat și riscurile pe care le vede în revenirea la o „lume rusă” pe care o asociază cu Stoianoglo și forțele politice aflate în spatele acestuia.
Victoria Furtună și-a exprimat opoziția față de Maia Sandu și a îndemnat susținătorii săi să voteze pentru Alexandr Stoianoglo. Și Natalia Morari și-a îndemnat susținătorii să voteze împotriva Maiei Sandu, fără a menționa direct susținerea pentru Stoianoglo.
