Potrivit lui Ceban, Octavian Armașu este un bun specialist, iar în furtul miliardului au participat toți cei care astăzi sunt la cârma statului și nu doresc ca adevărul să fie aflat, ci continuă să fure țara prin alte metode, transmite Ultimelestiri.md.
„De ce nu ați luat această decizie acum doi ani? Deoarece în această perioadă v-au ținut „pamperșii”, deoarece sunteți incapabili și nu vă duce capul la nimic. Ați lăsat să fie învinuit altcineva pentru eșecurile voastre și să căutați țap ispășitor”, susține Ion Ceban.
De asemenea, acesta menționează că așa s-a întâmplat și în cazul altor persoane care „au fost puse în funcții, au fost folosite și aruncate în stradă mai apoi”.
„Aici chiar voi da nume: Robu, Esaulenco, dar și alții au fost și vor mai urma. Niște copii ne decid soarta țării și din această cauză avem ce avem ca rezultat – în economia țării, dar și în alte domenii-cheie. Caracatița se extinde, dar cei de la guvernare vor răspunde într-o bună zi pentru toate acțiunile lor ilegale. Pot să nu fiu popular pentru declarațiile făcute, dar ipocrizia, neprofesionalismul și prostia lor distrug și nu construiesc nimic”, a conchis primarul Chișinăului, Ion Ceban.
Ultimelestiri.md amintește că guvernatorul Băncii Naționale a Moldovei (BNM), Octavian Armașu, a fost revocat la data de 21 decembrie din funcție, pentru că nu și-ar fi îndeplinit obligațiunile de serviciu.
Cu o reacție la scurt timp a venit expertul Adrian Lupușor, care a subliniat rezultatele concrete ale guvernatorului Armașu, evidențiind stabilitatea macrofinanciară și soliditatea sectorului bancar moldovean.
De asemenea, fostul vicepreședinte al Parlamentului, Alexandru Slusari, a venit cu o reacție în acest sens. Acesta susține că Armașu a fost demis cu o mare întârziere.
