În timpul primei confruntări față în față, ambii candidați la alegerile prezidențiale, Maia Sandu și Alexandr Stoianoglo, au avut poziții oarecum dominante pe anumite aspecte, mai mult sau mai puțin problematice, observă politologul Cristian Pârvulescu, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la radiomoldova.md.
„Au ilustrat în mod evident competențe politice diferite ale celor doi. Doamna Sandu a avut un stil ofensiv, s-a adresat în special electoratului pro-occidental, încercând să-l pună pe domnul Stoianoglo într-o poziție neplăcută, aducând aminte de dosarele complicate, de activitatea sa de procuror, de cea de politician și așa mai departe. Domnul Stoianoglo are o rezervă și trebuie să recunosc, pe de altă parte, că nu s-a comportat nici domnia sa atât de slab încât m-aș fi așteptat; a fost previzibil, se adresează electoratului său”, a spus Cristian Pârvulescu.
Potrivit politologului, rămâne de văzut în ce măsură va influența electoratul această primă confruntare electorală neordinară agreată de echipele celor doi candidați.
„Trebuie să spun că eu nu am auzit de dezbatere fără moderator. Deci, pentru mine a fost o surpriză absolută. Până la urmă, cei doi s-au adaptat, au reușit să facă față în linii mari timpilor care le-au fost acordați și dezbaterea s-a desfășurat, dincolo de stilul fiecăruia dintre candidați, în condiții rezonabile”, susține Cristian Pârvulescu.
Pentru expertul politic Mihai Mogâldea miza dezbaterii electorale a fost câștigarea unui important segment de electorat, de 150 de mii de persoane sau 10 la sută din numărul total al alegătorilor, segment care ar putea înclina balanța în turul doi de scrutin.
„Aici mă refer, în special, la circa 90 de mii de oameni care în primul tur au votat „DA” la referendum, dar nu au votat-o pe actuala președintă Maia Sandu. Este interesant încotro se vor îndrepta voturile acestor oameni, pentru că ei reprezintă la ora actuală în jur de 6% din numărul total al alegătorilor. Mai există, în același timp, în rândul electoratului domnul Usatîi, care a luat 13%. Un alt contingent de, iarăși, 15% care a votat mai degrabă „NU” la referendum, dar nu l-a susținut pe Alexandr Stoianoglo. Interesant dacă în turul doi va decide să facă acest lucru”, a mai adăugat Mihai Mogâldea.
Mihai Mogîldea mai spune că, pentru o mai bună organizare, dezbatere electorală trebuia moderată, așa încât cei doi candidați să poată interveni cu replici și precizări și să nu admită neclarități sau chiar dezinformări.
Ultimelestiri.md amintește că, cei doi candidați la alegerile prezidențiale, Maia Sandu și Alexandr Stoianoglo, s-au duelat astăzi, 27 octombrie, începând cu ora 10:00, într-o dezbatere electorală. Confruntarea a avut loc la Palatul Republicii, unde fiecare candidat a fost însoțit de cinci membri ai staff-ului.
Reamintim că, în mai puțin de două săptămâni, cetățenii Republicii Moldova vor fi chemați la urne pentru a-și alege viitorul președinte, în turul II de scrutin. Va fi bătălia anului între candidatul guvernării, Maia Sandu, și cel al socialiștilor, Alexandr Stoianoglo.
Citește și:
Stoianoglo: Indiferent de cine va câștiga, R. Moldova va adera la UE
Maia Sandu: Mi-aș fi dorit un contracandidat serios, nu un cal troian
