Potrivit parlamentarului, cu fiecare pas cu care Moldova înaintează spre Uniunea Europeană, „Federația Rusă încearcă să lovească țara noastră și să demonstreze că aceasta nu a ales o cale corectă”, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la jurnal.md.
În ceea ce privește comentariile lansate de purtătoarea de cuvânt a ministrerului rus de Externe, Maria Zaharova, care califica acum câteva zile, premiul „Timișoara pentru Valori Europene”, conferit Maiei Sandu, drept o dovadă a „colonizării hibride a Republicii Moldova de către România”, Istratii a ținut să precizeze că situația în sine, alături de comentariile toxice venite de la Moscova, nu încearcă decât să sustragă atenția de la succesele lăudabile înregistrate de Moldova în demersul început pentru aderarea la UE.
„În situația dată, care s-a creat cu acest premiu și, în general, ceea ce va urma, este de a sustrage atenția de la reușitele Republicii Moldova, fiindcă începerea negocierilor de aderare este un pas foarte important și, în bună parte, acest pas i se datorează și președintei Republicii Moldova, doamna Maia Sandu. Și, tocmai de aceea, se încearcă a sustrage atenția de la aceste reușite”, a subliniat alesul poporului.
Potrivit deputatului, singurul scop urmărit de ruși este sustragerea atenției cetățenilor Moldovei de la succesele pe care le-a bifat guvernarea în ceea ce privește procesul de aderare.
„Mai mult decât atât, noi suntem în așteptarea deciziei privind începerea screening-ului pentru legislația noastră, pentru a vedea și a începe procesul de armonizare a legislației. Această decizie de începere a screening-ului tot este una foarte importantă pentru noi, pe care o așteptăm în cel mai apropiat timp. Și desigur că acum se încearcă a sustrage atenția de la aceste reușite. Acesta este scopul principal”, a conchis Dorian Istratii.
Întreaga emisiune poate fi urmărită mai jos:
