Totodată, politicianul a menționat că electoratul de dreapta „ar fi cerut în mod ultimativ demisia Parlamentului, a Guvernului și a președintelui”, transmite Ultimelestiri.md.
„Așa ar fi fost și voi știți bine asta. Numai că Legea Amnistiei a fost promovată de PAS și promulgată de Maia Sandu. De aceea Ambasadele păstrează tăcerea strategică, mass-media întreținute de străini discută numai despre așa-zisul război hibrid, ONG-urile se pregătesc intens pentru parada gay-ilor, iar electoratul de dreapta se gândește cum să „salveze” din nou Moldova la alegerile din toamnă”, se arată în mesajul liderului PSRM.
În postarea sa, Igor Dodon menționează că, urmările Legii Amnistiei „vor fi grave pentru Guvernarea PAS”.
„La mijloc se întrevede o schema clară de parteneriat între politic și lumea criminală. Imediat ce au venit la guvernare, una dintre primele preocupări a celor din PAS a fost să promoveze schema cu amnistierea criminalilor. Înseamnă că a existat un interes serios și organele abilitate vor trebui să dezvăluie cine, care deputați și alți demnitari, de ce, pentru ce și când s-au îndatorat să utilizeze structurile statale și să elaboreze legi pentru eliberarea deținuților cu dosare penale pe omor.
Societatea vede lucrurile astfel: s-a realizat eliberarea criminalilor deosebit de periculoși, condamnați la detenție pe viață, și această eliberare a fost organizată de guvernarea PAS, sub pretextul amnistiei.
Președintele Parlamentului Igor Grosu spune că fracțiunea lor a promovat amendamentele la Legea Amnistiei pentru că a existat un „abuz de încredere” din partea unui anumit deputat PAS. Să înțelegem că și în alte privințe, cu privire la alte legi, promovate de alți deputați corupți și cu interese obscure, putea fi abuz de încredere, iar fracțiunea PAS vota orbește? Câte alte legi cu interese financiare ascunse, similare Legii Amnistiei, au fost votate în cei patru ani ai Guvernării PAS?”, a scris fostul președinte al R. Moldova, Igor Dodon, pe rețelele de socializare.
În acest context, liderul PSRM a cerut autorităților o investigație pe marginea Legii Amnistiei.
„Voi fi de acord cu liderii politici și de opinie, cu analiștii, juriștii și foștii procurori, care cer o anchetă imediată pe marginea Legii Amnistiei, cu intentarea dosarelor penale tuturor celor implicați în schema eliberării deținuților deosebit de periculoși. Dacă se adeverește că unii factori de decizie au fost informați despre riscurile pe care le comportă această lege și ei au neglijat alerta, venită de la SIS sau de la alte structuri de drept, noi trebuie să cunoaștem public numele acestor demnitari.
În mod normal, într-un stat cu adevărat democrat și de drept, ar fi urmat demisii, anchete ale Procuraturii și ale CNA-ului, cădere de Guvern și alegeri parlamentare anticipate, pentru a fi măturați de la putere cei care votează legile statului în baza „abuzului de încredere” sau în complicitate cu lumea interlopă. Însă statului Republica Moldova de azi nu este nici democrat, nici de drept. Iar cei din PAS se acoperă unii pe alții. Dar eu vreau să-i asigur pe cei de la guvernare că, încercând să șteargă urmele și să camufleze realitatea, ei vor comite și mai multe abuzuri și infracțiuni, iar pedeapsa care va veni după alegerile parlamentare va fi și mai dură”, a conchis Igor Dodon.
De menționat că Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) a anunțat excluderea Olesei Stamate, fosta șefă a Comisiei juridice, numiri și imunități, din cadrul formațiunii politice, în urma implicării sale în modificările controversate ale Legii amnistiei, care au permis eliberarea unor deținuți periculoși.
Ulterior, într-o postare pe Facebook, ea scris că a primit cu înțelegere decizia conducerii PAS și a subliniat că înțelege contextul politic dificil și atacurile informaționale dure care i-au fost direcționate în ultimele zile, în special într-un an electoral.
În context, amintim că Alexandr Sinigur, condamnat în anul 2006 la detenție pe viață, a fost eliberat recent din penitenciar. Cu explicații în acest sens a venit ANP. Ulterior, la 4 aprilie, Curtea de Apel Nord a dispus ca acesta să fie căutat, reținut și adus înapoi la penitenciar.
