Într-o declarație publică, Igor Dodon a susținut că decizia Camerei Deputaților de la București de a admite inițierea procedurilor pentru examinarea proiectului reprezintă o tentativă de atingere a suveranității Republicii Moldova. Totodată, liderul socialiștilor a cerut o reacție oficială din partea autorităților de la Chișinău, transmite Ultimelestiri.md.
„Așteptăm o reacție din partea Chișinăului. Iar tot poporul moldovenesc vrea să vadă dacă Maia Sandu și PAS ar accepta Unirea care presupune dispariția statului moldovenesc sau se vor opune în mod categoric”, a declarat Igor Dodon.
Politicianul a mai afirmat că independența și suveranitatea Republicii Moldova nu pot fi puse în discuție și a calificat inițiativa drept o politică „imperialistă”.
La rândul său, primarul Capitalei, Ion Ceban, a declarat că Republica Moldova este un stat independent și suveran, iar orice decizie privind viitorul țării trebuie să aparțină exclusiv cetățenilor.
„Republica Moldova este o țară independentă și suverană. Condamnăm orice tentativă de atentare asupra valorilor consfințite în Constituția țării noastre. Respectarea statului de drept și a voinței cetățenilor este fundamentală pentru viitorul țării”, a afirmat edilul.
Ion Ceban a acuzat, totodată, guvernarea PAS că ar promova politici care, în opinia sa, afectează dezvoltarea țării și a reiterat că doar cetățenii Republicii Moldova pot decide asupra viitorului statului.
Amintim că reacțiile celor doi politicieni vin după ce grupul parlamentar S.O.S. România a anunțat promovarea unei inițiative legislative care vizează unirea României cu Republica Moldova, subiect care a generat noi dezbateri în spațiul public de pe ambele maluri ale Prutului.
