Politicianul a cerut explicații de la ministrul Andrei Spînu în acest context, transmite Ultimelestiri.md.
„În 2023 oamenii nu ar trebui să moară de frig pe drumuri.
Ministrul de Interne, Inspectoratul pentru Situații de Urgență și Andrei Spînu, managerul universal de talie internațională și intergalactică trebuie să facă claritate cu privire la moartea acestei familii.
Când cineva îngheață până la moarte în mașină, asta înseamnă că careva din instituțiile și "managerii" responsabili nu si-au făcut datoria cum trebuie.
Autoritățile trebuie:
1. Să ne spună public dacă persoanele decedate au apelat la 112 și au cerut ajutor;
2. Ce măsuri au fost luate pentru a ajunge la ei și dacă au fost luate la general.
Sincere condoleanțe celor apropiați…”, a scris Gligor pe pagina sa de Facebook.
Reamintim că două cadavre au fost depistate în raionul Căușeni.
De asemenea și la Criuleni a fost depistat un bărbat mort în zăpadă.
