„În momentele complicate prin care trece țara noastră, când unii încearcă să ne facă viața mai grea, alții, cum ar fi România, au fost mereu alături și ne-au încurajat mereu în aspirațiile noastre”, a declarat ministrul de Externe al Republicii Moldova, Mihai Popșoi, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
Ministrul de Externe al României, Emil Hurezeanu, a subliniat importanța relațiilor dintre cele două țări și declară că intenționează să continue conlucrarea strânsă în ceea ce privește relațiile bilaterale. Ministrul s-a mai referit și la criza prin care trece Moldova.
„Calea independenței energetice nu este ușoară, iar atacurile hibride vor continua, dar toate aceste acțiuni au dus la o strângere a legăturilor dintre noi. Suntem bucuroși că avem mai multe proiecte în comun și că România livrează Republicii Moldova peste 50-60% din nevoile curente la electricitate”, a adăugat Emil Hurezeanu.
Ministrul român a avut discuții și cu președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, și cu președintele Parlamentului, Igor Grosu.
Emil Hurezeanu a preluat portofoliul de ministru al afacerilor externe al României în decembrie anul trecut. De la preluarea mandatului, este prima sa vizită în străinătate.
