„În ceea ce privește menținerea sistemului de transport al gazelor și a presiunii în clădirile cu mai multe etaje, există suficient gaz undeva pentru încă cinci zile. (…) Dacă, de exemplu, în urmă cu o săptămână, instituții sociale precum spitalele (sunt 11), instituțiile penitenciare (sunt peste 10) erau încă încălzite cu gaz, astăzi am trecut aceste instituții la combustibilul pentru cazane cu motorină. Și le asigurăm oamenilor căldură, desigur, dar prin alte surse. Nu există gaz”, a spus Krasnoselski, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Infotag.
Krasnoselski crede că există modalități de a furniza gaz în regiune și chiar „nici măcar două, nici trei, ci mult mai multe”.
„Este important pentru noi să oferim căldură oamenilor. Populația din Transnistria suferă foarte mult. De aproape o lună, iarna, nu avem căldură, lumină și electricitate în cantități corespunzătoare. (…) În general, Moldova are gaz în sistemul său, are rezerve. Ei ar fi putut să ne dea un preț. Dar nu au făcut-o. (…) Moldova nu face nimic pentru a rezolva problema”, s-a plâns liderul transnistrean.
În context, amintim că luni, 27 ianuarie, premierul Dorin Recean a anunțat despre faptul că Uniunea Europeană va oferi în împrumut trei milioane de metri cubi de gaze naturale și un grant de 30 de milioane de euro pentru a soluționa criza energetică din regiunea transnistreană.
Citește și: Principalele cinci falsuri despre criza energetică transnistreană
