Astfel, partidul condus de Vasile Costiuc va primi alocații de la bugetul de stat pentru rezultatele obținute la alegerile parlamentare din 28 septembrie, transmite Ultimelestiri.md cu referire la newsmaker.md.
„Curtea de Apel Chișinău astăzi a admis parțial acțiunea noastră și a stabilit că sancțiunea este prea gravă pentru acea pretinsă abatere și, respectiv, în partea privind lipsirea de alocații de la bugetul de stat, a fost casată această hotărâre a Comisiei Electorale Centrale”, a explicat avocatul Ion Cobisenco.
Avocatul formațiunii politice a anunțat că va contesta decizia de astăzi la Curtea Supremă de Justiție. Potrivit lui Cobisenco, partidul lui Costiuc ar fi fost sancționat „de două ori, pentru aceleași fapte”.
„Deja noi vorbim despre existența a trei hotărâri ale CEC care se bazează exclusiv pe aceleași fapte. Noi considerăm că am probat în cadrul prezentului proces că partidul a fost tras la răspundere administrativă de trei ori pentru aceleași fapte. Cu siguranță, aceste circumstanțe urmează să ducă la anularea integrală a acestei hotărâri. Vom contesta la Curtea Supremă de Justiție și vom vedea atunci deja rezultatul”, a mai explicat apărătorul „Democrației Acasă”.
Amintim că, în ședința din 3 octombrie, Comisia Electorală Centrală a sancționat partidul „Democrația Acasă”, după ce a constatat că formațiunea și-a desfășurat campania electorală cu încălcarea prevederilor privind finanțarea campaniei, desfășurarea agitației electorale și interdicția de a primi sprijin din partea persoanelor străine.
CEC a aplicat partidului o sancțiune sub formă de avertisment pentru încălcarea repetată a legislației care interzice finanțarea sau susținerea materială a campaniilor electorale de către persoane care nu sunt cetățeni ai Republicii Moldova, precum și pentru utilizarea fondurilor financiare și materiale nedeclarate.
Totodată, formațiunea a fost privată de alocațiile de la bugetul de stat pentru performanțele obținute la alegerile parlamentare din 28 septembrie, pentru o perioadă de 12 luni, începând cu luna noiembrie.
Pe 5 octombrie, CEC a dispus din nou sancțiunea lipsirii partidului de alocații de la bugetul de stat, pentru încă 12 luni.
