După cum relatează Infotag, acest lucru a fost scris pe reţelele de socializare de către un membru al echipei lui Stoianoglo, deputatul Partidului Socialiştilor Adela Răileanu, transmite Ultimelestiri.md.
Deputatul socialist a spus că întâlnirea a fost programată pentru ora 12:00, dar a fost amânată la solicitarea staffului Maiei Sandu.
"Conform înţelegerii preliminare, reprezentanţii echipelor de candidaţi urmau să se întâlnească astăzi, la ora 12:00, pentru a discuta planul de dezbateri. În acest context, stafful electoral al lui Alexandr Stoianoglo propune un set de reguli de organizare a acestui exerciţiu electoral, menite să asigure corectitudinea şi accesibilitatea dezbaterilor pentru publicul larg" – a spus deputatul.
Potrivit lui Răileanu, echipa lui Stoianoglo a propus, în special, ca 50 la sută din răspunsuri să fie date în limba rusă (Alexandr Stoianoglo vorbeşte limba română, dar nu o vorbeşte bine). De asemenea, se propune ca dezbaterile să se desfăşoare fără spectatori şi fără utilizarea vreunui simbol, fiecare candidat urmând să fie însoţit de trei reprezentanţi ai echipei sale electorale, care vor fi în culise.
Anterior, echipele candidaţilor nu au putut ajunge la un acord cu privire la locaţia dezbaterilor şi la alegerea moderatorului. Stoianoglo l-a invitat pe jurnalistul scandalizat Gheorghe Gonţa. Maia Sandu a fost de acord cu orice moderator, dar şi-a reconsiderat poziţia după ce comunitatea jurnalistică şi Consiliul de Presă au declarat că este inacceptabil ca dezbaterea să fie moderată de un jurnalist care a recunoscut că a luat bani de la politicieni.
