Declarația aparține ministrului Afacerilor Externe şi Integrării Europene, Nicu Popescu, care a precizat în cadrul unui interviu pentru presa străină că scopul autorităților de la Chișinău este ca până în 2030, R. Moldova să fie parte din UE, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Infotag.md.
„Avem încă timp până să intrăm în UE. Suntem ocupaţi cu munca grea pentru aducerea legislaţiei în conformitate cu standardele europene, cu reforma justiţiei, care este esenţială. Toate acestea vor lua timp. Dar scopul nostru este să fim pregătiţi să ne alăturăm până în 2030. Şi vom depune eforturi pentru a rezolva conflictul transnistrean. În mod paşnic. Să obţinem retragerea trupelor ruse din Moldova în rezultatul negocierilor. E prea devreme pentru a afirma ceva. Avem câţiva ani înainte pentru a avansa spre UE, ocupându-ne, în acelaşi timp, de soluţionarea paşnică a conflictului”, a spus Popescu.
Întrebat dacă Rusia ar putea încerca să folosească Transnistria ca o rampă de lansare împotriva Ucrainei, el a spus că „acesta a fost o problemă serioasă la începutul războiului”.
„Dar locaţia geografică şi situaţia reală arată că Transnistria nu are potenţialul de a reprezenta o ameninţare militară pentru Ucraina. Şi atâta timp cât Ucraina va rezista şi îşi va elibera pământurile, vom avea ocazia să menţinem o situaţie paşnică în regiune”, a spus Popescu.
