Această opinie a fost exprimată de istoricul, politologul, jurnalistul, fostul deputat în Parlamentul Republicii Moldova, Zurab Todua, transmite Ultimelestiri.md cu referire la noi.md.
Potrivit lui, în urma rezultatelor alegerilor prezidențiale din Moldova, Maia Sandu și-a pierdut o parte din susținători, oamenii sunt dezamăgiți, iar această dezamăgire nu este prima. Zurab Todua a atras atenția asupra faptului că acum situația nu este la fel de stabilă și calmă ca în anii 2000, la mijlocul sau în a doua jumătate a anilor nouăzeci.
„Acum situația este foarte complicată, în primul rând, la nivel internațional și vedem că sunt unii care vor să folosească Moldova în scopuri proprii și de aceea trebuie să avem la putere oameni competenți și situația să fie stabilă pentru a păstra pacea în viitor”, a declarat istoricul, politologul, jurnalistul și fostului deputat în Parlamentul Republicii Moldova.
Potrivit acestuia, luând în considerare toată situația generală dificilă, politicienii de dreapta și de stânga trebuie să ia o decizie corectă: să renunțe la ambițiile lor și să se consolideze.
„Acest lucru ar trebui să-l facă nu numai opoziția de stânga, ci și de dreapta. Știm că și în aripa dreaptă mulți sunt foarte nemulțumiți de Maia Sandu și de partidul PAS. Ei s-au îndepărtat cu adevărat de toată lumea. Și, în acest sens, este o situație foarte favorabilă pentru a lupta. Există nevoie de consolidare. Dar pentru asta trebuie să renunțăm la ambițiile personale, trebuie să renunțăm la dorința de a regla vechile conturi, de a ne jigni reciproc. Îi vedem pe liderii partidelor de opoziție insultându-se reciproc foarte des. Acest lucru dă dovadă de lipsă de maturitate”, a declarat Zurab Todua.
