Popșoi a comentat deplasarea ambasadorului agreat al Rusiei, Oleg Ozerov, la Tiraspol, din ianuarie, curent, subliniind că astfel de acțiuni nu contribuie în niciun fel la promovarea relațiilor și înțelegerii între țara noastră și Rusia, transmite Ultimelestiri.md cu referire la agora.md.
„Este o tradiție nu tocmai fericită în Republica Moldova ca foarte mulți ambasadori să meargă în regiunea transnistreană, lucru pe care noi nu îl încurajăm. Probabil e un mesaj subtil, un gest de prietenie între ghilimele, pe care încearcă să ni-l transmită, doar că cei care au ochi să vadă și urechi să audă înțeleg că nu e tocmai așa în special în contextul în care drone rusești survolează spațiul aerian și cad în apropierea caselor cetățenilor”, a declarat Mihai Popșoi.
Ministrul de Externe a explicat că, în cazul unui ambasador propus, dar neacreditat încă, întâlnirile la nivel înalt nu pot avea loc. El a adăugat că nu este clar dacă poate fi considerată acea întâlnire una la nivel înalt, având în vedere că în regiunea transnistreană nu există funcționari de rang înalt recunoscuți de Republica Moldova, ceea ce face ca situația să fie și mai ambiguă.
De asemenea, Popșoi a precizat că nu există încă motive suficiente pentru a respinge candidatura lui Ozerov pentru funcția de ambasador al Rusiei la Chișinău. Mihai Popșoi nu a făcut nicio afirmație clară referitor la posibilitatea acreditării acestuia, având în vedere recentele declarații critice ale Rusiei la adresa Republicii Moldova.
Citește mai departe pe agora.md.
