Potrivit Primăriei Chișinău, acțiunea are drept scop asigurarea ordinii publice, protejarea spațiilor pietonale și respectarea normelor legale privind desfășurarea activităților comerciale, transmite Ultimelestiri.md.
„Persoanele fizice care comercializau produse fără autorizație au fost informate cu privire la obligațiile legale, iar în unele cazuri au fost aplicate măsuri corespunzătoare”, susțin autoritățile.
De menționat că, acțiunile continuă în toate sectoarele Capitalei. În context, Primăria Chișinău îndeamnă cetățenii să achiziționeze produse doar din spații autorizate, contribuind astfel la respectarea normelor de ordine publică și la păstrarea unui mediu urban civilizat.
![]()
![]()
![]()
Foto: Primăria Chișinău
