Potrivit ministrului Energiei, documentul va contribui la consolidarea cooperării moldo-norvegiene în domeniul energetic și crearea oportunităților investiționale reciproc avantajoase dintre statele noastre, transmite Ultimelestiri.md.
Acțiunile prevăzute în Memorandum includ beneficii reciproce în domeniul social, economic și de mediu, care vin să promoveze dezvoltarea durabilă și decarbonizarea economiilor statelor noastre.
De asemenea, Memorandumul include măsuri privind digitalizarea și securitatea sectorului energetic.
„Am discutat cu ministrul Terje Aasland posibilitățile de colaborare în procesul de industrializare a Republicii Moldova, bazat pe energie verde și am reiterat deschiderea reciprocă pentru consolidarea relațiilor de cooperare și valorificarea suportului oferit de statul norvegian prin intermediul Programului „Nansen””, a mai menționat Victor Parlicov.

Un comentariu
Pingback: Norvegia va oferi un ajutor financiar suplimentar Republicii Moldova - Ultimele ştiri din Moldova