„Adevărații prieteni se văd în vremuri grele. Mulțumim Uniunii Europene pentru sprijinul oferit Moldovei în fața șantajului energetic al Rusiei. Suntem recunoscători pentru sprijinul de urgență acordat regiunii transnistrene și pentru eforturile comune de a asigura o soluție energetică durabilă pentru întreaga Moldovă”, a notat șefa statului, transmite Ultimelestiri.md.
Amintim că luni, 27 ianuarie, premierul Dorin Recean a anunțat că UE va oferi în împrumut 3 milioane de metri cubi de gaze naturale și un grant de 30 de milioane de euro pentru a soluționa criza energetică din regiunea transnistreană.
Citește și: Cine va plăti cele trei milioane metri cubi de gaze pentru Transnistria
