„În timpul activității noastre se va vedea clar cine joacă pentru cine sau dacă joacă pentru cineva. Ascultați: noi ne-am luptat 11 ani nu ca astăzi să facem jocul cuiva, indiferent cine ar fi acel cineva. Sunt mândru că fracțiunea noastră, spre deosebire de altele, nu are nevoie să meargă să ceară sfaturi sau să dea telefoane, așa cum s-a făcut timp de 30 de ani în Parlament și în Guvern – din toaletă”, a declarat Usatîi, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
Renato Usatîi spune că va vota orice proiect favorabil pentru moldoveni:
„Pentru asta și mergem. Noi trebuie să terminăm cu… Știți cum, au fost mai multe lucruri destructive decât constructive. Și anume din acest motiv, vă dați seama, eu pe urmă trebuie să vin să mă uit în ochi la dumneavoastră, ca reprezentant mass-media, și să mă uit la cetățeni. Eu, astăzi, dacă stimez decizia majorității cetățenilor din Republica Moldova, care au luat o decizie, fix așa vom cere ca și guvernarea să stimeze votanții, cei care au votat Partidul Nostru și alte formații politice.
Iată, așa o să fie un Parlament funcțional. Dar altfel, dacă tot o să umblăm și o să rupem harta României, altul să strige că e cel mai mare statalist după Ștefan cel Mare și tot așa. Eu, credeți-mă în Parlament, o să fiu tata care o să regleze toată situația, să fie toți calmi. – Tata, adică dvs.? – Da ce, pot să fiu cumva mama, semăn cu mama?”.
Noul Parlament al R. Moldova este format din 55 de deputați aleși pe listele Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), 26 de deputați ai Blocului „Patriotic”, opt deputați ai Blocului „Alternativa” și câte șase deputați din partea formațiunilor politice Partidul Nostru și Partidul „Democrația Acasă” (PPDA).
Deputații aleși în urma alegerilor parlamentare din 28 septembrie s-au întrunit astăzi, 22 octombrie, în prima ședință plenară a noului Parlament, marcând constituirea oficială a Legislativului de legislatura a XII-a.
