„Ar fi o mare prostie ca astăzi să fie anulată înregistrarea noastră. (…) Se pasează pentru că nimeni nu vrea să ia pumni în cap. E greu astăzi juridic să explici de ce trebuie să scoți din cursă. (…) N-am nicio așteptare de la ei. Eu sunt sigur că ei au nevoie de mandatele noastre pentru a avea o majoritate constituțională împreună cu încă un partid, care a trecut, ca să modifice constituția și ca doamna Maia Sandu să fie aleasă al treilea termen ca și Putin”, explică Vasile Costiuc, transmite Ultimelestiri.md cu referire la realitatea.md.
Curtea Constituțională va decide dacă mandatele Partidului Democrația Acasă vor fi sau nu validate. Decizia a fost luată de Comisia Electorală Centrală (CEC), pe baza câtorva sesizări, depuse de Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS), Inspectoratul Național de Investigații (INI) și alte persoane.
