De această dată, potrivit unui comunicat de presă, părțile au discutat despre alegerile parlamentare din 28 septembrie curent, transmite Ultimelestiri.md.
Voronin a descris campania electorală drept „una dintre cele mai murdare” din istoria electorală a țării, adăugând că alegerile s-au desfășurat „pe fondul unei atmosfere de frică și intoleranță alimentată de autorități”.
În cadrul discuțiilor, Voronin a mai susținut că partenerii europeni s-au implicat în procesul electoral, „făcând campanie deschisă” partidului de guvernământ.
La rândul său, diplomatul rus a menționat că Rusia nu reprezintă o amenințare pentru Moldova, întrucât o consideră „o țară fraternă”.
De menționat că Vladimir Voronin are periodic întrevederi cu Oleg Ozerov. Doar în acest an, cei doi au avut discuții în luna mai, iulie și august.
