Ea s-a referit la 6,7 milioane de dolari pentru baza militară de la Băcioi și a menționat că cheltuielile pentru domeniul militar au crescut în țara noastră cu 68% în acest an, fără a preciza de unde deține datele, transmite Ultimelestiri.md cu referire la realitatea.md.
„Proiectul recent al Strategiei de securitate națională, care identifică Rusia drept „amenințarea existențială primară”, arată creșteri suplimentare a finanțării pentru sectorul de apărare și securitate. Este evident că toate acestea se fac în detrimentul dezvoltării socio-economice a Republicii”, declară Zaharova.
Purtătoarea de cuvânt a diplomației ruse acuză guvernarea de la Chișinău că astfel ar renunțat la statutul de neutralitate al țării noastre, punctat de Constituție. Totodată, ea afirmă că asemenea mișcări provoacă îngrijorări în stânga Nistrului.
„Toate acestea sunt percepute cu mare îngrijorare în Transnistria, ai cărei locuitori știu din propria experiență amară la ce pot duce jocurile militariste de la Chișinău. Am atras atenția de mai multe ori asupra distructivității acestui curs, care nu are vreo legătură cu asigurarea securității Moldovei și cetățenilor săi. Se bazează pe planurile sponsorilor occidentali de a transforma Republica într-un anexă logistică a NATO, care preia activ teritoriul Republicii Moldova”, susține Zaharova.
În opinia funcționarei de la Moscova, poporul Moldovei se opune apropierii de Alianța Nord-Atlantică, considerând asemenea acțiuni agresive. Zaharova consideră că moldovenii vor securitate și bunăstare, menținerea neutralității și relații bune cu alte state, inclusiv cu Federaația Rusă.
