Ședințele foto de Crăciun nu mai sunt doar pentru copii sau familii cu pici — tot mai multe cupluri și chiar persoane singure vor să adune amintiri frumoase, într-un cadru festiv, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
Ana Maria Moroz, proprietara unui studio de fotografii: „Pregătim decorul în septembrie, în octombrie ieşim cu sălile gata şi până la sfârşit de ianuarie noi facem şedinţe foto de Crăciun. Noi urmărim tendinţele, în fiecare an trebuie să fie diferit. În Republica Moldova suntem câţiva şi suntem cunoscuţi între noi şi dacă repetăm în fiecare an cu acelaşi decor, respectiv, nimeni nu vrea poze unde a mai fost. Toţi vor ceva nou”.
Potrivit specialiștilor, în acest an e în vogă stilul minimalist.
Facem să fie cât mai multe luminițe, mai puține globulețe, nu exagerăm… nu încărcăm brazii. Noi vrem să păstrăm pomul natural.
Pozele realizate în această perioadă pot fi folosite pe post de felicitări sau cadouri pentru cei dragi.
Pentru copii, sărbătorile de iarnă au un farmec aparte.
„Atmosfera e foarte plăcută. Sunt nerăbdători să primească cadouri de la părinți și bunici”, a menționat un bărbat.
Aşa cum şedinţele foto cu cei mici sunt o adevărată provocare, fotografii trebuie să se înarmeze și cu răbdare.
„Eu de obicei fac ședințele foto prin joacă”, a spus un fotograf.
Totul e posibil, dacă te laşi pe mâna unui profesionist.
Această ambianţă de sărbătoare este un decor perfect şi pentru antreprenorii care organizează diverse campanii de Crăciun.
