Ala Nemerenco a declarat că în sistemul de sănătate din Moldova există suficiente mijloace financiare, dar acestea nu sunt utilizate eficient, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la radiomoldova.md.
„O spun cu toată responsabilitatea. Pentru Republica Moldova, așa cum suntem mici și nu foarte bogați, există suficienți bani, dar aceștia nu sunt utilizați eficient”, spune ministrul Sănătății.
Aceasta susține că există bani care ar putea să permită majorarea salariilor suficient de mult, ar putea îmbunătăți situația cu alimentarea și asigurarea cu medicamente.
„Acum că am luat aceste 31 de spitale raionale, pentru anul trecut a trebuit să aprob schema de funcții așa cum era, pentru că acolo sunt oamenii cu salarii, nu pot face revoluție după capul meu. Acum, împreună cu directorii spitalelor raionale, ne așezăm și pieptănăm organigramele și schemele lor de funcție. O să fim foarte atenți, o să discutăm cu colectivele, nicidecum nu am intenția să merg cu bisturiul pe viața și salariul cuiva”, a mai declarat Ala Nemerenco.
Totodată, ministrul Sănătății s-a referit și la procesul de comasare a Spitalului Clinic de Boli Infecțioase „Toma Ciorbă” cu cel de Dermatologie și Boli Comunicabile, precizând că acesta a fost unul necesar pentru a îmbunătăți serviciile medicale.
„Comasările vor fi la Chișinău. Nu putem să mergem în bucătăria CMC, vom face regulă întâi în spitalele Ministerului Sănătății”, a mai spus Ala Nemerenco.
