Despre aceasta a scris Ala Nemerenco într-un mesaj pe contul său de Facebook, menționând că a lipsit de la ședința Guvernului din motivul „conflictului agendelor și schimbărilor de ultim moment”, transmite Ultimelestiri.md.
„Sunt pe drum spre Chișinău, revenind de la inaugurarea Centrului de Sănătate Publică Cahul, unde a participat și doamna președinte. Votul meu este împotriva demisiei directorului AMDM, Dragoș Guțu, alături de cel al ministrului Educației și Cercetării. Mulțumesc, Dan Perciun”, se arată în mesajul ministrei Sănătății.
În context, Ala Nemerenco i-a mulțumit lui Dragoș Guțu pentru munca depusă în perioada în care a condus instituția.
„Un întreg șir de modificări realizate anii trecuți pe care le preiau astăzi de la noi țări mai mari și mai puternice au schimbat enorm politicile medicamentului și vi se datorează inclusiv Dvs. și echipei AMDM, iar proiectul „Farmacie în satul tău” a fost unul de suflet. Succese și realizări frumoase vă doresc în continuare. Mulțumesc că ați acceptat să preluați conducerea AMDM în cele mai grele și de criză timpuri”, a conchis ministra.
Agenția Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (AMDM) a rămas fără director general. Guvernul a votat în cadrul ședinței de astăzi, 2 iulie, eliberarea din funcție a lui Dragoș Guțu.
