„A ieșit repede Oleg Serebrian și a zis că noi le vom compensa și atât. Dar de ce nu spuneți că pentru a achita acest bir, fermierii noștri trebuie să se înregistreze în așa-zisul registru al persoanelor juridice al regiunii transnistrene și să devină subiecții sistemului lor de impozitare? Cu toate consecințele de rigoare. Cu achitarea restului impozitelor transnistrene și controalele eventuale ale autorităților separatiste”, susține Alexandru Slusari, transmite Ultimelestiri.md.
Mai mult, el spune că agricultorii din Molovata Nouă și din Cocieri vor fi impuși, pentru efectuarea lucrărilor agricole, să treacă cu tractoarele zilnic Nistrul, după care să intre înapoi acasă prin așa-zisul „punct vamal cu atribuirea regimului temporar de prezență pe teritoriul regiunii transnistrene”.
„Mai mare absurd demult nu am auzit”, spune el.
„Totodată, în paralel autoritățile separatiste la întâlnirea de ieri au încercat să arate și morcovul fermierilor noștri. Dacă trec în sistemul lor, le-au promis motorină mai ieftină (cea care întră la ei fără plata accizelor), acces la irigare cu plata simbolică, gaz și energia electrică aproape gratis. Cu alte cuvinte, ieri oficial a avut loc recrutarea agricultorilor, care 32 ani sunt fideli Republicii Moldova. Acum ei sunt impuși și, într-un fel, stimulați să se dezică de Republica Moldova”, mai scrie Alexandru Slusari.
Potrivit directorului Asociației „Forța Fermierilor”, acest dezmăț are loc pe fundalul lipsei acțiunilor din partea autorităților din Chișinău. Acesta susține că fermierii „se simt abandonați”.
Ultimelestiri.md amintește că Guvernul a anunțat că va ajuta fermierii din raionul Dubăsari. Potrivit vicepremierului pentru Reintegrare, Oleg Serebrian, după ce vor fi efectuate calculele estimative cu privire la producția agricolă care urmează să fie cultivată în acest an, fermierii vor primi compensații pentru taxele impuse acestora de către regimul neconstituțional de la Tiraspol.
Anterior, Oleg Serebrian a declarat că autoritățile de la Chișinău nu vor face concesiuni în privința taxelor vamale pentru agenții economici din stânga Nistrului, iar dacă nu vor ajunge la o înțelegere cu Tiraspolul, vor găsi o soluție pentru a-i compensa pe fermieri.
Din 1 ianuarie, când a intrat în vigoare un nou Cod vamal al R. Moldova, companiile transnistrene achită aceleași taxe vamale ca și cele din dreapta Nistrului, după ce mulți ani au fost scutite de plată. Drept răspuns, pe 17 ianuarie, pretinsul legislativ de la Tiraspol a impus „plăți vamale” pentru fermierii din Dubăsari.
Potrivit Biroului, în prezent, 15 agenți economici din comunele Cocieri, Molovata Nouă, Coșnița și Doroțcaia din raionul Dubăsari au în depozitele aflate după traseul Tiraspol – Camenca circa 950 de tone de porumb, 780 de tone de floarea-soarelui, 770 de tone de grâu și 50 de tone de orz.
