Parlamentul a declarat că vrea să știe unde „s-a rupt lanțul” în misiunea de salvare a celor două persoane decedate în raionul Căușeni din cauza zăpezii abundente, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la tv8.md.
Vinovații vor fi căutați de Comisia securitate națională, apărare și ordine publică, iar raportul final va fi prezentat în plenul Parlamentului.
Ultimelestiri.md amintește că două persoane au decedat într-un automobil blocat în nămeți. Cadavrele acestora au fost găsite luni dimineață, în jurul orei 08:35, la intrarea în localitatea Coșcalia, raionul Căușeni.
Sora bărbatului a declarat că fratele ei împreună cu soția s-au pornit la ea pentru a-i aduce un telefon ca să poată suna în caz de urgență.
Totodată, Serviciul de Urgență 112 a confirmat că a recepționat un apel din partea cuplului.
Fiica și ginerele cuplului susțin că tragedia putea fi evitată dacă autoritățile reacționau prompt.
În urma urgiei care a luat viața oamenilor, premierul Dorin Recean a cerut demisia șefului Serviciului de Urgență 112.
Cu declarații despre cazul de la Coșcalia a venit și ministrul de Interne, Adrian Efros, în cadrul unei conferințe de presă.
