Despre acest lucru a anunțat ministrul Infrastructurii și Dezvoltării, Andrei Spînu, care a menționat în cadrul unei emisiuni televizate că, în urma ninsorilor din 26 noiembrie, au fost mobilizate toate utilajele, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
„Nu a fost o simplă cădere de zăpadă. Asta trebuie să o spunem clar. Nu a fost o ninsoare simplă, noi am avut o situație complicată din punct de vedere climateric, un dezastru natural. Vorbim de o situație în care în decurs de câteva ore s-au depus straturi de zăpadă de trei metri. Oricât de pregătit ai fi, nu poți interveni ca să rezolvi imediat, eu înțeleg că așteptările sunt foarte mari ca să se intervină și să se curețe mai repede”, a declarat Spînu.
Potrivit șefului MIDR, în ziua în care a nins puternic în sudul țării au fost mobilizate toate utilajele din dotarea Administrației de Stat a Drumurilor, iar o serie de companii private ar fi intervenit.
„Eu am fost cu ochiul pe ce se întâmpla în acest sector. Când s-a văzut că se complică în zona de sud, am mobilizat echipamentele din nord ca să se reușească să se deszăpezească. Am contactat inclusiv privați care au intervenit pe gratis, cu echipamentele lor, și au ajutat la deszăpezire”, a spus Spînu.
Ultimelestiri.md amintește că, pe 26 noiembrie, în R. Moldova au fost înregistrate ninsori puternice, asta după ce meteorologii au anunțat Cod Portocaliu în sudul și centrul R. Moldova. Astfel, timp de 24 de ore, în R. Moldova a nins încontinuu, iar pe drumurile din țară nămeții au ajuns și până la doi metri înălțime.
În urma acestor ninsori, două persoane au decedat într-un automobil blocat în nămeți. Cadavrele acestora au fost găsite pe 27 noiembrie, în jurul orei 08:35, la intrarea în localitatea Coșcalia, raionul Căușeni.
Sora bărbatului a declarat că fratele ei împreună cu soția s-au pornit la ea pentru a-i aduce un telefon ca să poată suna în caz de urgență.
Totodată, Serviciul de Urgență 112 a confirmat că a recepționat un apel din partea cuplului.
Fiica și ginerele cuplului susțin că tragedia putea fi evitată dacă autoritățile reacționau prompt.
În urma urgiei care a luat viața oamenilor, premierul Dorin Recean a cerut demisia șefului Serviciului de Urgență 112.
