Anul, de serviciile acestui cabinet beneficiază până la 2.500 de femei, iar în 2023, 239 de femei sunt la evidență la spitalul din Bălți, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Tvn.md.
„Cancerul de col uterin este o patologie malignă a colului uterin, frecvent provocată de virusul HPV. Acest virus face ravagii atât la o vârstă tânără, cât și la o vârstă înaintată. Orice femeie poate preveni cancerul de col uterin efectuând un simplu test, care este gratuit, eficient, rapid și cel mai important indolor”, a spus Alina Turutu, medic ginecolog, colposcopist.
„În acest cabinet noi avem utilaje medicale, avem o masă ginecologică care este adaptată femeilor cu dizabilități locomotorii, avem aparat binocular, care se numește colposcop, care ne permite examinarea colului uterin sub mărirea imaginii până la 60 de ori. Noi putem identifica schimbările atipice ușoare și severe ale colului uterin, care ne ajută de a depista patologiile colului uterin la stadii incipiente”, a spus Polina Brînza, medic ginecolog.
Directorul IMSP SC Bălți, Gheorghe Brînza a declarat că cei mai mulți medici obstetricieni ginecologi activează în cadrul instituției, iar datorită aparatelor de ultimă generație, munca acestora va fi mai ușoară.
Anual în țara noastră, 160 de femei nor din cauza cancerului colului uterin.
