Potrivit acestora, din cauza numărului prea mic de copii înscriși, administrația nu poate forma grupele. De cealaltă parte, însă, reprezentanții Primăriei Chișinău spun că a fost depus un număr suficient de cereri pentru a deschide cel puțin 12 grupe, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Tv8.md.
Părinții de la Liceul Teoretic „Nicolae Sulac” din Capitală se plâng că nu știu care este soarte grupelor cu program prelungit din școala în care învață copiii lor. Deși sunt gata să plătească din propriul buzunar, administrația i-a anunțat că formarea grupelor este imposibilă, din cauza numărului prea mic de solicitanți.
„Am o fetiță de clasa treia. Problema este că grupele nu o să mai fie organizate nici contra plată, pentru că sunt prea puțini copii și nu e în favoarea liceului să organizeze aceste grupe, că sunt prea puțini. Într-adevăr, pentru noi, părinții, e foarte complicată situația. Era bine, pentru că își făcea și temele și era sub supraveghere copilul, noi fiind la serviciu, implicați în diferite activități. Era foarte bine copilul până la ora trei să fie sub supraveghere. Acum nu știu cum va fi mai departe, va fi foarte greu, ne gândim la fel de fel de soluții. Noroc de cei care au bunici și ajutoare, iar cei care nu, sunt puși în fața unei situații extrem de complicate”, a spus o femeie.
Jurnaliștii au încercat să discute cu directoarea instituției, însă potrivit directoarei adjuncte, ea era plecată la direcție, însă reprezentanții Tv8.md au reușit să vorbească cu reprezentanții Primăriei Chișinău, care spun că la liceul „Nicolae Sulac” sunt suficiente cereri pentru formarea grupelor și că nu ar trebui să existe probleme în acest sens.
„În primul semestru, ei au avut 695 de copii, acum ei au 300 de cereri depuse. Iată eu văd pe chestionarul completat de către directori, la Sulac avem 300 de cereri depuse. Asta ar fi exact 12 grupe, chiar nu cred că ar trebui să apară vreo întrebare. Oricum, noi săptămâna viitoare o să monitorizăm zilnic situația în instituții, o să ajutăm directorii, părinții, la necesitate o să intervenim pe fiecare caz separat”, a declarat Andrei Pavaloi.
Ultimelestiri.md amintește că, de la începutul lunii ianuarie, autoritățile locale din Capitală și cele centrale s-au acuzat reciproc pe motiv că bugetul municipiului Chișinău trebuie optimizat în mai multe domenii, precum cel din educație.
Astfel, în cadrul ședinței Primăriei Chișinău, Ion Ceban a spus că autoritățile locale vor trebui să optimizeze mai multe cheltuieli în domeniul educației și al protecției sociale din cauza actualei guvernări.
La scurt timp, ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu, a spus că, în ultimii ani, Ion Ceban a fost un populist ordinar care a făcut lucruri de fațadă, doar ca să câștige al doilea mandat.
Ulterior, reprezentanții Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) din Consiliul Municipal Chișinău (CMC) au declarat că Ion Ceban vrea să închidă grupele cu program prelungit din clasele primare, sub așa-zisa „optimizare”.
În replică, Ion Ceban a cerut Guvernului și conducerii PAS să nu vină cu proteste, ci să ofere finanțare pentru crearea grupelor cu program prelungit pentru toată țara, inclusiv Chișinău.
În acest sens, pe 4 ianuarie, consilierii fracțiunii PAS din CMC, alături de mai mulți părinți, înarmați cu pancarte, au protestat în fața Primăriei Chișinău și au solicitat păstrarea grupelor cu program prelungit pentru elevii din clasele primare.
Astfel, primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a anunțat că a inițiat procedura de atacare în judecată a Guvernului și Parlamentului privind presiunea financiară pusă pe umerii chișinăuienilor.
