Potrivit avocatului, primul deținut, Slobozeanu Ilie Mitrofan, a fost eliberat pe data de 21 iunie 2024, pe act de amnistie și mecanism compensatoriu, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la unimedia.info.
„Glec Alexandru, act de amnistie și mecanism compesatoriu, eliberat pe data de 5 decembrie 2024. Inochean Stepan Carlen care a fost eliberat pe data de 21 ianuarie 2025. Bejan Serghei Valeriu, act de amnistie, eliberat pe data de 24 ianuarie 2025. Sușițchi Dorin Mihail a fost eliberat pe data de 28.02.2025, (articolul 92, cod penal). Radulov Iurie Grigoriev, Spătari Dumitru Condrat, Morar Nicolae Vasile și Sinegur Alexandru Dumitru (care a revenit deja în penitenciar), au fost eliberați în luna martie”, menționează Fulga Grabovschi.
Aceasta spune că, în total, în luna martie au fost eliberați patru deținuți. „Mecanismul era pus și mergeau ca pe conveier”, a declarat Grabovschi.
Administrația Națională a Penitenciarelor nu a confirmat deocamdată lista deținuților eliberați.
Ultimelestiri.md amintește că Alexandr Sinigur, condamnat în anul 2006 la detenție pe viață, a fost eliberat săptămâna trecută din penitenciar. Cu explicații în acest sens a venit ANP.
Totodată, zilele trecute, și interlopul Iurii Radulov a fost eliberat.
„În cadrul unui stat de drept, toți deținuții, inclusiv cei care au fost condamnați la detenție pe viață, trebuie să aibă dreptul la speranța de reintegrare în societate și posibilitatea de a-și revizui detenția”, susțin reprezentanții Ministerului Justiției, care au venit cu precizări în urma scandalului iscat în privința mai multor deținuți periculoși, recent eliberați din penitenciare.
Cu o reacție în acest sens a venit și fostul procuror general, Alexandr Stoianoglo.
Citește și: Dragalin, nemulțumită de Legea privind amnistia: Consecințele urmează
