Această limită a fost stabilită pe baza consumului mediu de 138 kWh înregistrat în iarna precedentă. De asemenea, Guvernul va compensa și creșterea tarifelor la energia termică centralizată pentru gospodăriile casnice care beneficiază deja de sprijin financiar în acest sens, transmite Ultimelestiri.md.
„Încurajăm cetățenii să economisească 20% din energia electrică, ceea ce este realizabil, după cum arată experiența din 2022-2023. Mulțumesc cetățenilor pentru răbdare și înțelegere, pentru solidaritate și pentru faptul că economisesc energia. Împreună, cu grijă unii față de alții, vom trece cu bine de această iarnă”, a declarat Buzu.
Măsurile vin în contextul ajustărilor tarifare la energie, generate de fluctuațiile de pe piața energetică.
