Măsura presupune că verificările vamale și de frontieră nu vor mai fi efectuate la ieșirea din Republica Moldova, ci doar pe teritoriul României, la intrarea în Uniunea Europeană. Astfel, călătorii și transportatorii de mărfuri vor opri o singură dată, ceea ce va duce la reducerea timpilor de așteptare și la o circulație mai fluentă, transmite Ultimelestiri.md.
Directorul Serviciului Vamal, Alexandru Iacub, a declarat că această schimbare marchează o etapă importantă în cooperarea bilaterală.
„Implementarea controlului coordonat la Giurgiulești–Galați marchează un pas concret spre o frontieră mai eficientă, cu proceduri clare și uniforme. Prin această cooperare demonstrăm că întreprindem pași concreți orientați spre facilitarea comerțului, reducerea timpilor de așteptare și oferirea unor servicii mai previzibile pentru cetățeni și mediul de afaceri”, a declarat Alexandru Iacub.
Decizia vine după întrevederea de sâmbătă a premierului moldovean Dorin Recean cu prim-ministrul României, Ilie Bolojan, la punctul de trecere Leușeni–Albița, unde au fost discutate soluții pentru fluidizarea traficului.
Până la sfârșitul anului, infrastructura pentru controale coordonate va fi pregătită și la punctul Sculeni–Sculeni, iar ulterior vor fi analizate și alte puncte de frontieră.
