În cadrul undei emisiuni televizate, Perciun a precizat că decizia țării noastre de a adera la UE reprezintă „o cale care trebuie parcursă” pentru ca moldovenii să aibă un trai decent, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Realitatea.md.
Explicațiile au fost făcute după ce, la Cimișlia, reprezentanții Guvernului au discutat cu elevii despre referendum. Așadar, ministrul a menționat că desfășurarea scrutinului nu a fost subiectul de bază al convorbirilor cu tinerii.
„Reiterez ce am declarat și anterior. Încurajez fiecare profesor, fiecare director să promoveze ideea integrării europene. Această idee nu este despre un partid politic, nu este despre un președinte sau un ministru este despre un vector, o cale pe care trebuie să o parcursă această țară, dacă vrea să fie prosperă, liberă, să ofere cetățenilor săi trai decent”, a spus oficialul.
Întrebat despre promovarea Maiei Sandu, ministrul Educației a precizat că nu poate fi vorba despre campanie electorală, cât timp Maia Sandu nu a fost înregistrată în calitate de candidat la prezidențiale.
