O precizare în acest sens a fost făcută de viceprimarul Capitalei, Ilie Ceban, în cadrul ședinței operative a servicilor municipale de luni, 3 mai, transmite Ultimelestiri.md cu referire la realitatea.md.
Viceprimarul a îndemnat totuși angajații serviciilor municipale să inspecteze în continuare atât zonele verzi din oraș, unde încă mai pot cădea crengi sau copaci, cât și șantierele în construcție.
„Săptămâna trecută am avut ploi destul de abundente în anumite sectoare a fost mai grav. Colegii noștri, și vreau să vă mulțumesc pentru efortul depus, au intervenit promp, au lucrat și noaptea, și dimineața devreme. Acele prejudicii care au fost aduse, au fost înlăturate de către colegi, însă rog în continuare toate șantierele să fie verificate, Spații Verzi, vă rog verificați acele zone de parcuri, scuaruri, să nu avem riscuri de căderi crengi sau arbori.
Rog în continuare să ne concentrăm pe lichidarea consecințelor în rezultatul acestor intemperii. Și toate șantierele care sunt deschise, trotuare, să fie monitorizate. Am văzut la unele dintre ele a fost spălat pavajul, sau bordurile ridicate. Rog să fie toate șantierele securizate și aduse în ordine. Inclusiv, agenții economici care execută lucrări să remedieze”, a declarat viceprimarul Ilie Ceban.
Amintim că, pe parcursul săptămânii trecute au căzut ploi abundente în municipiul Chișinău. Cea mai mare cantitate de precipitații s-a înregistrat în sectorul Buiucani al Capitalei, iar serviciile municipale au lucrat în regim alert pentru evacuarea crengilor căzute și la salubrizarea străzilor inundate de pe teritoriul orașului.
