În cadrul ședinței operative de la Primăria capitalei, Andrei Pavaloi a precizat că, până în prezent, opt dintre cele 131 de școli au fost deja conectate la căldură. Potrivit responsabilului, majoritatea instituțiilor școlare solicită conectarea la agentul termic abia după vacanța de toamnă, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
Totodată, agentul termic a fost conectat în 128 de grădinițe în oraș și 23 din suburbii.
În anul școlar 2025-2026, vacanța de toamnă pentru elevi începe pe 27 octombrie și va dura o săptămână, până pe 2 noiembrie.
