Localitatea de baștină a Anei-Maria a fost astăzi în doliu. Răpusă de durere, mama tinerei ne-a spus că tot ce îşi doreşte acum este ca justiţia din Republica Moldova să îşi facă datoria, iar criminalul să fie pedepsit conform legii, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
Mariana Guja, mama victimei: „Ea e tare tragică. Are multe vânătăi. Are multe zgârieturi. Are multe fracturi. A fost şi violată. Noi dorim să fie pedepsit foarte grav. Nu aşa cum s-a spus de la 10 până la 20 de ani. Asta e puţin ca pedeapsă. Trebuie mai mult.”
Zeci de oameni au venit să-și ia rămas bun de la tânăra de 19 ani, însărcinată în şase luni, care a fost răpită şi ucisă.
„Am cunoscut-o de mică. Am trăit într-o mahala. Am copilărit. Era liniştiţă. Suflet plăpând.”
„Am fost colegi din clasa întâi până în clasa a noua. Ne-am înţeles bine. Era o fată bravo.”
„Era cuminte. Învăţa bine. Ascultătoare şi ajuta pe toţi.”
„Cine ştie ce pedeapsă o să-i dea. I-a luat zilele sărmana. Păcat ce fată deşteaptă, cuminte, ascultătoare. Nu era o răutate.”
„Ultima dată ne-am întâlnit după ce a venit de la Orhei, unde a trecut controlul şi a deschis plicul, băieţel.”
Între timp, oamenii legii continuă investigaţiile. Potrivit poliţiei, Ana-Maria încă era în viaţă atunci când a fost scoasă din casa suspectului şi urcată chiar de el în portbagajul maşinii. O cauză preliminară a decesului tinerei ar fi o lovitură puternică la cap. Oamenii legii analizează şi un alt aspect al dosarului – scurgerea de informaţii. Şeful poliţiei naţionale, Viorel Cernăuţeanu, spune că administraţia publică din Orhei ar fi blocat investigaţiile în fază incipientă, inclusiv prin faptul că poliţia a avut acces prea târziu la imaginile de pe camerele de supraveghere.
Viorel Cernăuțeanu, şeful Poliţiei Naţionale: „Cu regret, ne-am aflat în oraşul Orhei, iar noi cunoaştem foarte bine cui este afiliat primăria şi înregistrările video cui aparţineau. ŞI cui le-a furnizat în prima fază primăria municipiului Orhei, care cumva a afectat mersul urmăririi penale. Dacă acel video nu apărea în spaţiul public la acea etapă şi lăsa ofiţerii de investigaţii să documenteze cazul iniţial, cu siguranţă nu ajungeam să avem o serie din probe şterse sau dispărute.”
Nu se ştie dacă va fi pornit un dosar penal pentru scurgere de informaţii. Primarul municipiului Orhei, Tatiana Cociu, nu ne-a răspuns la telefon pentru un comentariu. Victima, în vârstă de 19 ani, însărcinată în aproape şase luni, a urcat pe 12 aprilie într-o maşină de ocazie, după care a dispărut. După opt zile de căutări, trupul neînsufleţit a fost găsit într-o pădure, la 21 de kilometri de casa şoferului, în satul Chiţcanii Vechi, raionul Teleneşti. Bărbatul, fost poliţist şi fost angajat al Administraţiei Penitenciarelor, nu colaborează cu anchetatorii. Anul trecut, a fost eliberat după ce o comisie medicală a decis că nu e apt, fizic şi psihic. El are statut de învinuit şi e plasat în arest preventiv pentru 30 de zile în penitenciar. Codul Penal prevede pentru o asemenea infracţiune închisoare de la 15 până la 20 de ani sau detenţie pe viaţă.
Ultimelestiri.md amintește că astăzi, 23 aprilie, va fi organizat un flashmob pentru a cere dreptate pentru Ana-Maria Guja, tânăra de 19 ani din Orhei, găsită moartă într-o localitate din Telenești, pentru copilul ei, dar și pentru toate femeile care nu mai pot să-și strige durerea.
Bănuit de omor este un bărbat de 45 de ani, care se afla la volanul automobilului de ocazie în care a urcat tânăra. Actualmente el este plasat în arest pentru 30 de zile. Dacă va fi găsit vinovat, el riscă până la 20 de ani de închisoare sau detenție pe viață.
Citește și:
Răpirea din Orhei. Ion Munteanu: Decesul, cauzat de loviturile la cap
Detalii noi și imagini de la locul în care a fost găsită fata din Orhei
Bărbatul suspect în cazul morții fetei din Orhei, adus de poliție acasă
Detalii despre viața bărbatului suspect în cazul morții fetei din Orhei
