Tatăl adolescentului vine tocmai din Irlanda la ședințele de judecată, dar când ajunge în sală, află despre o nouă amânare. La fel s-a întâmplat și astăzi. Oamenii spun că și-au pierdut toată încrederea în sistemul nostru de drept și dau vina pe inculpat că ar tergiversa intenționat dosarul, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
Acesta neagă, însă, toate acuzațiile. Familia adolescentului decedat în urma accidentului a fost, astăzi, susținută de mai mulți părinți care au trecut prin aceeași tragedie.
Deși au trecut șase ani de la accidentul de pe șoseaua Muncești, care le-a omorât fiul de 15 ani, familia Borș este încă departe de a-și face dreptate. Urmărirea penală a durat trei ani și tot de trei ani dosarul se prăfuiește pe masa magistraților. Sergiu Borș, tatăl adolescentului decedat, vine tocmai din Irlanda pentru fiecare ședință de judecată. Doar că, de cele mai multe ori, face cale întoarsă, pentru că ședințele se tot amână pe bandă rulantă. Bărbatul dă vina pe inculpat că încearcă să tergiverseze dosarul – își schimbă des avocații, iar aceștia înaintează cereri repetate de efectuare a expertizei tehnice a mașinilor implicate în accident.
„Deja au dat curs la a treia examinare, iar asta este doar pentru tergiversarea cazului. Martorii din partea mea au spus că au văzut că el mergea cu viteză foarte mare.”
Sergiu Borș susține că legea ar fi de partea șoferului acuzat de producerea accidentului, declarând că acesta ar fi în relații apropiate cu ofițerii de urmărire penală, fapt negat de inculpat. Deși expertizele anterioare au arătat că tânărul circula cu aproximativ 140 km pe oră, avocatul acestuia spune că e nevoie de o a treia expertiză pentru a stabili cu exactitate viteza cu care se deplasa și circumstanțele care au dus la producerea tragediei.
