Declarația a fost făcută în cadru emisiunii „Realitatea te privește”, iar Dediu a precizat că Rusia investește intens pentru a vulnerabiliza Republica Moldova, transmite Ultimelestiri.md cu referire la realitatea.md.
„Am avut date în perioada când activam că în Bruxelles erau trei ofițeri de informații în ambasadă care se ocupau de problematica Republicii Moldova. Tocmai trei persoane studiau cum noi ne apropiem de Uniunea Europeană, de NATO. De toate activitățile noastre. Trei persoane care activau în cadrul ambasadei Federației Ruse în Bruxelles, în Belgia, erau responsabile nemijlocit de ceea ce se întâmplă cu viitorul Republicii Moldovei. Trei persoane. Deci investesc foarte mult în acest lucru. Foarte mult investesc”, a declarat Dediu.
Într-un răspuns oferit anterior pentru Realitatea, NATO a punctat că sprijină neutralitatea Republicii Moldova, iar orice parteneriate pe care le are Alianța sunt stabilite în baza deciziilor suverane ale țărilor care cooperează cu blocul militar.
În pofida acestui fapt, Rusia, fiind unicul stat care încalcă suveranitatea Moldovei menținând trupe și arme în regiunea transnistreană, ocupată și controlată de Kremlin din 1992, transmite constant că apropierea țării noastre de NATO și sprijinul care ne este acordat ar însemna pregătire de război.
Bunăoară, serviciile speciale rusești au lansat rapoarte în care afirmau că UE va ataca Moldova și că NATO ar vrea să concentreze în acest scop detașamente în regiunea Odesa.
În iulie 2025, MAE din Rusia și Belarus au publicat un raport comun, în care au fost trecute mai multe narative manipulatorii ale Kremlinului, fiind invocat faptul că Occidentul ar încerca să atragă Moldova în „coaliția rusofobilor”, iar autoritățile – să o transforme în stat polițienesc. Despre Republica Moldova s-a scris în aproape 100 de pagini, zeci dintre ele conținând date despre pretinsa discriminare a etnicilor și ignorarea evenimentelor dedicate zilei de 9 mai. Declarațiile despre repetarea scenariului Ucrainei erau „probate” cu falsurile promovate de canalele de Telegram pro-Kremlin.
Comentând acuzațiile Moscovei la adresa Moldovei și vorbind despre relația țării noastre cu NATO, Maia Sandu a punctat că administrația de la Kremlin încearcă astfel să insufle moldovenilor că apropierea de NATO privează cetățenii de un viitor mai bun și a sugerat populației să se documenteze despre cum sunt lezate drepturile omului în Rusia și condițiile de viață de acolo.
„Noi colaborăm cu NATO în cadrul programelor pe care le avem. În această vară, când noi am descoperit că avem o vulnerabilitate enormă pe securitatea cibernetică, NATO au fost cei care au mobilizat resurse și au cumpărat echipamente pentru Republica Moldova, pentru ca noi să putem să asigurăm integritatea alegerilor, ca să nu se bage rușii în sistemul nostru și să ne schimbe cifrele și datele. Și sigur o să continuăm, dacă NATO sau țările membre să vrea să ne ajute în continuare cu echipamente care sunt foarte scumpe. Noi trebuie să investim în securitatea cibernetică. Dacă investim în digitalizare, în același timp trebuie să investim în securitatea cibernetică, pentru că altfel creăm doar niște vulnerabilități”, a spus Maia Sandu.
Speakerul Igor Grosu a relatat că NATO ajută Moldova să distrugă pesticidele și substanțele chimice periculoase moștenite de la URSS, oferă sprijin în domeniul protecției civile, medicinei în domeniul apărării, securității cibernetice, iar militarii moldoveni învață de la colegii lor din cadrul Alianței Nord-Atlantice.
Moldova și NATO au stabilite parteneriate începând cu 1994. Relațiile de cooperare se bazează pe respectarea neutralității Republicii Moldova, fiind pus accent pe modernizarea instituțiilor și formarea unui actor responsabil în regiune, care să contribuie la stabilitate și să nu fie vulnerabil în fața diverselor tipuri de amenințări.
