Potrivit instituției, în jurul orei 05:30, un automobil de model Toyota Auris Hybrid, de culoare sur metalic, s-a apropiat de porțile de acces ale penitenciarului și a încercat să intre neautorizat în incintă, transmite Ultimelestiri.md.
„În vederea prevenirii pătrunderii neautorizate în penitenciar, șeful de post al Secției pază și escortă a intervenit conform atribuțiilor de serviciu, utilizând arma din dotare și efectuând două focuri de avertizare în plan vertical, reușind stoparea autoturismului”, comunică AND.
În urma verificărilor preliminare, conducătorul auto prezenta semne vizibile de ebrietate. Totodată, s-a stabilit că acesta este un fost deținut, eliberat în urmă cu câteva luni.
ANP precizează că, în timpul reținerii, șoferul ar fi încercat să părăsească locul incidentului, tamponând mai multe automobile ale angajaților penitenciarului, parcate în apropiere.
La fața locului a fost solicitat un echipaj de poliție prin Serviciul unic 112, pentru documentarea cazului și stabilirea tuturor circumstanțelor.
