„În Republica Moldova practic nici nu există taxe vamale. Eu nici nu cred că celor din regiunea stângă a Nistrului nu li se aplică taxe vamale, ci mai degrabă proceduri vamale. Or, chiar dacă se și aplică taxe vamale sunt foarte mcii. Din încasările de la vamă taxele vamale sunt doar câteva procente. Cei din stânga Nistrului nu achită TVA care se cifrează la 30 de miliarde de lei, accizele nu le achit care sunt șase miliarde de lei. Taxele vamale se cifrează la 500 milioane de le pentru toată țara. E doar un simplu scandal”, a explicat economistul Veaceslav Ioniță, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la bani.md.
Ultimelestiri.md amintește că, începând din 1 ianuarie 2024, odată cu intrarea în vigoare a Codului vamal al Republicii Moldova, toți agenții economici, inclusiv cei din regiunea transnistreană, vor achita taxa vamală pe principii generale, ținând cont de preferințele acordate în conformitate cu Tratatele și Acordurile internaționale la care Republica Moldova este parte.
Reamintim că astăzi, 10 ianuarie, mai mulți muncitori de la întreprinderile din regiunea transnistreană au fost aduși organizat la postul ilegal de control pentru a protesta împotriva introducerii taxelor vamale de către autoritățile constituționale.

7 comentarii
Pingback: Biroul politici de reintegrare vine cu o reacție la protestul din Bender - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Lilian Carp: Toți agenții economici trebuie să fie puși în condiții egale - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Cine sunt cei trei coordonatori ai protestului din Bender privind taxele vamale - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Câți bani vor ajunge în bugetul țării de la companiile din Transnistria - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Serebrian, despre noul Cod Vamal: Volumul de bani nu este foarte mare - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Viorica Tătaru, reportera TV8, reținută la Tiraspol - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Ce spune Serebrian despre taxele vamale acumulate din stânga Nistrului - Ultimele ştiri din Moldova